Hertfordshire Carpet Bowls Association

Homepage of Hertfordshire Carpet Bowls Association

English Carpet Bowls Association Champion of Champions 

ECBA Results & Reports can be found below;

Hertfordshire's Results & Reports can be found below;

Previous Winners

 

 Singles
 Pairs
 Triples
 Fours
 Team
 2016
 Ian Clark
(Durham)
 Maxine Poulter
Don Poulter
(Essex)
 Marilyn Cook
Mick Cook
Pete Cook
(Hertfordshire)
 Sue Gilder
Shirley Watkins
Mick Watkins
Andy Gilder
(Suffolk)
 Sunderland
 2015
 Jamie Smith
(Cambridgeshire)
David O'Brien
Andy Pooley
(Suffolk) 
Jonathan Carter
Ian Carter
David Danby
(Hertfordshire) 
 Barry Giddens
Maureen Giddens
Beryl Wicks
Colin Wicks
(Cambridgeshire)
  Cambridgeshire
 2014
 Neil Tuckey
(Bedfordshire)

John Leonard (Jr)

John Leonard (Sr)

Durham

 Clint Watling
Sam Runnacles
Tom Runnacles
(Suffolk)
 Barry Giddens
Maureen Giddens
Beryl Wicks
Colin Wicks
(Cambridgeshire)
 Cambridgeshire

 2013

 Martin Campbell

(Sunderland)

 

Carl Pearson

David Storey

(Durham)

  Andy Gilder

Sue Gilder

Neil Jolly

(Suffolk)

  Emma Thurley

Lesley Thurley

Ged Thurley

Matthew Thurley

(Cambridgeshire)

 Sunderland

2012

 Martin Campbell

(Sunderland)

 Ian Blunsten

Amy Folkes

(Cambridgeshire)

Carl Pearson

Stephen Walker

David Storey

(Durham)

 John Leonard (Sr)

Steven Templeton

Ian Clark

John Leonard (Jr)

(Durham)

 Durham

2011

 Leigh Mynott

(Cambridgeshire)

 Craig Hearn

Rebecca Hearn

(Hertfordshire)

 Simon Smith

Beryl Wicks

Colin Wicks

(Cambridgeshire)

John Leonard (Sr)

Steven Templeton

Ross Clark

John Leonard (Jr)

(Durham)

 

Cambridgeshire

2010

 Craig Hearn

(Hertfordshire)

Keith Jolly

Neil Jolly

(Suffolk)

Mick Hearn

Rebecca Gammage

Neil Tuckey

(Hertfordshire)

Jennie Collins

Josie Long

Ray Collins

Alan Long

(Norfolk) 

 Sunderland

2009

 Ian Clark

(Northumberland)

 Craig Hearn

Mary Cobbold

(Hertfordshire)

Neil Ridley

Allan Howe

Eve Warren

(Sunderland)

Rob Washbrook

Neil Tuckey

Martin Jenness

Sandra Gammage

(Hertfordshire)

 Sunderland

2008

 Stephen Frost

(Norfolk)

Irene Seabrook

Alan Seabrook

(NorfolK)

 Nick Manners

Danny Morgan

Danny Lane

(Durham)

Ian Blunsten

Simon Missing

Jamie Smith

Dawn Smith

(Cambridgeshire)

 Cambridgeshire

2007

 Craig Hearn

(Hertfordshire)

 Tom Harram

Kevin Hutchinson

(Durham)

 Jamie Smith

Dawn Smith

Ian Blunsten

(Cambridgeshire)

Colin Morton

Danny Morgan

Carl Pearson

David Storey

(Durham)

 Durham

2006

 Mark Armstrong

(Essex)

 Diane Leonard

John Leonard

(Northumberland)

Margaret Barnes

Mike Bond

Val Bond

( Norfolk)

Olwen Gray

Neal Ridley

Colin Morton

Kevin Hutchinson

(Durham)

 Durham

2005

 Tony McAdam

(North Tyneside)

 Andy Gilder

Jeremy Brown

(Suffolk)

Anthea Bushe

Daniel Bushe

Mervyn Bushe

(Essex) 

Graham Hindaugh

Pat Hindaugh

Kay Cuthbert

Tony Cuthbert

(Northumberland)

 Essex

2004

 Bob Davis

(Northumberland)

Ron Dodd

Ann Dodd

(Norfolk)

Rebecca Gammage

Craig Hearn

Michael Hearn

(Hertfordshire)

 Tony Sprott

Florence Sprott

Betty Brown

Vernon Brown

(Northumberland)

 Northumberland

2003

 Tony Cuthbert

(Northumberland)

 Ian Clark

Brian Hesp

(Northumberland)

Brenda Liddle

Vince Miller

Mary Guy

(Durham)

Sue Gilder

Andy Gilder

Roy Lonsborough

Mick Watkins

(Suffolk)

 Northumberland

2002

 Colin Page

(Suffolk)

Craig Hearn

Michael Hearn

(Hertfordshire)

Kelly Sharp

Bill Smith

Paul Graham

(Durham) 

Irene James

Ian Clark

Ian James

Brian Hesp

(Northumberland)

 Suffolk

2001

 Paul Ellis

(Cambridgeshire)

 Keith Baggaley

Tony Russo

(Cambridgeshire)

Beryl Wicks

Susan Wicks

Colin Wicks

(Cambridgeshire) 

Kelly Sharp

Bill Smith

Danny Morgan

Paul Graham

(Durham)

 Cambridgeshire

2000

 Rob Washbrook

(Hertfrodshire)

Graeme Donkin

Robert Donkin

(Northumberland)

Jeremy Brown

Steven Cain

David Mittel

(Suffolk)

John Kinghorn

Bill Smith

Danny Morgan

Paul Graham

(Durham)

 Durham

1999

 Jim Goodrich

(Suffolk)

 Marie Boyton

Peter Boyton

(Essex)

Ross Clark

Ian Clark

Brian Hesp

(Northumberland) 

 Susan Savage

Nick Shaw

George Savage

Damien Brennan

(Bedfordshire)

 Suffolk

1998

 Simon Henderson

(Northumberland)

 Ian Clark

Brian Hesp

(Northumberland)

Beryl Wicks

Susan Wicks

Colin Wicks

(Cambridgeshire)

 

 Freddie Fuller

Norman Bishop

Pat Chaplow

Bob Chaplow

(Norfolk)

 Northumberland

1997

Neil Jolly

(Suffolk)

Winnie Hesp

Brian Hesp

(Northumberland)

Alex Johnson

Barbara Johnson

Mary Thirsk

(North Tyneside) 

Tony Hearn

Sandra Hearn

Craig Hearn

Michael Hearn

(Hertfordshire)

 No Trophy Presented