Hertfordshire Carpet Bowls Association

Homepage of Hertfordshire Carpet Bowls Association

Eastern Counties Carpet Bowls Association Chamipon of Champions

The ECCBA Results & Reports can be found below;

Hertfordshire's Results & Reports can be found below;

Previous Winners

Year
 Singles
 Pairs
Triples 
Fours 
Team 
 2016
 Jamie Smith
(Cambridgeshire)
 Peter Fellingham
Colin Fellingham
(Suffolk)
 Marilyn Cook
Mick Cook
Pete Cook
(Hertfordshire)
 Tom Runnacles
Shirley Watkins
Sam Runnacles
Mick Watkines
(Suffolk)
 Hertfordshire
 2015
 Trevor Holbrow
        (Essex)
David O'Brien
Andy Pooley
(Suffolk)
Mike Bond
Mick Fisher
Val Bond
(Norfolk) 
Pete Runnacles

Rita Runnacles

Sam Runnacles

Tom Runnacles

(Suffolk)

           Suffolk

 2014

 Neil Tuckey

(Bedfordshire)

 

 Simon Missing

 Jamie Smith

(Cambridgeshire)

Ivan Perry

Colin Dalton

David Folkes

(Cambridgeshire)

 Beryl Wicks

Colin Wicks

Barry Giddens

Maureen Giddens

(Cambridgeshire)

 Cambridgeshire
  2013

    Steven Cain

      (Suffolk)

 Simon Missing

 Jamie Smith

(Cambridgeshire)

 Sue Gilder

Andy Gilder

Neil Jolly

 (SuffolK)

Keith Jolly

Peter Jones

Sue Jones

Neil Tuckey

(Suffolk)  

  Cambridgeshire
2012

  Michael Cooper

(Bedfordshire)

 Amy Folkes

Ian Blunsten

(Cambridgeshire)

Tom Runnacles

Pete Runnacles

Andy Gilder

(Suffolk)

Sue Davey

Graham Davey

June Perrit

Colin Fellingham

(Suffolk)

          Suffolk
 2011

 Neil Tuckey

(Hertfordshire)

Paul Ellis

Jason Ellis

(Cambridgeshire)

Rita Daniels

Mike Daniels

Paul Daniels

(Suffolk)

Gary Blunsten

Ian Blunsten

Jamie Smith

Dawn Smith

(Cambridgeshire)

  Cambridgeshire
 2010

  Rhys Moxham

(Cambridgeshire)

 Jean Carter

Dave Carter

(NorfolK)

Ivan Perry

Colin Dalton

David Folkes

(Cambridgeshire)

Heather Caln

Don Allum

Trevor Cain

Steven Cain

(Suffolk)

          Norfolk
 2009

  Spencer Maltby

(Cambridgeshire)

 Andy Gilder

Mick Watkins

(Suffolk)

 

 Rita Daniels

Mike Daniels

Paul Daniels

(Suffolk)

Marie Rookard

John Rockard

Marie Boyton

Peter Boyton

(Essex)

           Suffolk
 2008

  Gary Blunsten

(Cambridgeshire)

Rebecca Gammage

Neil Tuckey

(Hertfordshire)

Gerald Sutton

Phyliss Sutton

Colin Knox

(Norfolk)

Sue Ross

David Carter

John Clements

Maragaret Barnes

(Norfolk)

          Norfolk
 2007

  Colin Day

(Essex)

Leigh Mynott

Robin Mynott

(Cambridgeshire)

Sue Gilder

Mick Watkins

Roy Lonsborough

(Suffolk)

 

Sam Runnacles

Rita Runnacles

Andy Pooley

Tom Runnacles

(Suffolk)

  Cambridgeshire
 2006

  Neil Tuckey

(Hertfordshire)

Spencer Maltby

Jim Daniels

(Cambridgeshire)

Laurecne Cunningham

Phil Dent

Robin Mynott

(Cambridgeshire)

Mick Cook

Shirley Davidson

Marilyn Cook

Pete Cook

(Hertfordshire) 

 Cambridgeshire
 2005

  Neil Jolly

(Suffolk)

  John Clements

Maragaret Barnes

(Norfolk)

Jason Ellis

David Russo

Paul Ellis

(Cambridgeshire)

Sue Gilder

Stan Aldous

Andrew Gibbons

Nigel Coppin

(Suffolk)

         Suffolk
 2004
 Neil Tuckey
(Bedfordshire)
 Milton
(Cambridgeshire)
 Hundon/Barking
(Suffolk)
 North Luffenham
(Cambridgeshire)
   Not Presented
 2003
 Jeremy Brown
(Suffolk)
 Milton
(Cambridgeshire)
 Littleport VH
(Cambridgeshire)
 Over
(Cambridegshire)
   Not Presented
 2002
 
 David Folkes
(Cambridgeshire)
 Over
(Cambridgeshire)
 Norfolk
 Norfolk
   Not Presented
 2001
 Roland Folkes
(Cambridgeshire)
 Lagtoft
(Cambridgeshire)
 Bramford
(Suffolk)
 Tendring
(Essex)
    Not Presented
 2000
 Roland Folkes
(Cambridgeshire)
 Roy Glazebrook
David Danby
(Hertfordshire)
 Ingham
(Norfolk)
 Brockley
(Suffolk)
   Not Presented
 1999
 Neil Jolly
(SuffolK)
 Hindolveston
(Norfolk)
 Helions Bumpstead
(Essex)
 Over
(Cambridgeshire)
   Not Presented
 1998
 Damian Brennan 
(Bedfordshire)
 
 Reach
(Cambridgeshire)

 Littleport VH
(Cambridgeshire)
 Blakeney
(Norfolk)
 
Not Presented
 1997
 Rob Washbrook
(Hertfordshire)
 Elmsett
(Suffolk)
 Reach
(Cambridgeshire)
 Paxmans
(Essex)
 Not Presented